Matkajalatsid valitakse lähtuvalt konkreetsest inimesest ja ettevõetavast teekonnast, ka aastaajast.
Tavaliselt soovitatakse matkamiseks kõrgeid vettpidavaid saapaid, mis jalga toestavad ja on number suuremad tavalistest jalanõudest. Küll ei sobi see variant alati kõigile. Seda kinnitavad ka teel käinud palverändurid (vaata: Palverändurite kogemused jalanõude valikul ja jalahooldusel).
Jalatseid, mis sobiksid eranditult igaühele, ei ole. Üks aga on kindel – jalatsid peavad olema korralikult sisse kantud.
Suvel eelistatakse hingavast materjalist kergemaid jalanõusid. Siin tasub jälgida, et tald poleks liiga õhuke. Mõned rändurid kannavad vaheldumisi matkajalatseid ja sandaale. Metsa- ja kruusateedel ning mägedes võivad viimased olla ebamugavad, sest need ei toeta jalga ja kivid tulevad sisse.
Suvised kvaliteetsed kõrged matkasaapad on samuti tehtud hingavast materjalist. Jalgade higistamist leevendavad korralikud matkasokid.
Väsinud jalad vajavad head hoolitsust. Õhtuti on hea neid masseerida ja kreemitada, hommikuti määrida vaseliini või muu ville eemale hoidva vahendiga.
Villide ennetamiseks on parem tundlikud kohad kohe päeva alguses ära teipida – mõistlikum on kulutada aega probleemi ärahoidmisele, kui hiljem selle lahendamisega tegelda.
Puhkepeatustel soovitatakse saapad ja sokid ära võtta, et jalad saaksid hingata. Kui läheduses on oja või jõgi, siis on hea jalad vette panna. Hiljem tuleb jalad korralikult ära kuivatada ja vajadusel määrida taas vaseliiniga. Hõõrumise vältimiseks võib proovida kanda kahte õhemat paari sokke korraga. Kui sokid on niisked, tuleks neid ka päeva jooksul vahetada vastavalt vajadusele.
Märjad jalanõud saab kuiv(em)aks, toppides need ajalehti täis.
Kui palverännakule minnakse talvel või hilissügisel/ varakevadel, siis peavad jalatsid olema kindlasti vettpidavad ning kõrgema äärega.
Buen Camino! Head teed!