Buen Camino!
See väike praktilistel isiklikel kogemustel tuginev kokkuvõte püüab olla teeleminejale abiks ja toeks, kuigi üks on kindel – iga inimese palveränd kujuneb ainulaadseks ja eripäraseks.
On levinud ütlus, et palverändur alustab oma teekonda koduuksest. Nii on tehtud vanasti ning nii tehakse ka tänapäeval. Mõne ränduri õpetlik tee võib kesta kuid ja aastaid, teise oma aga oluliselt vähem. Pole vahet, kas jalutad Hispaanias või mööda kodumaa teid, kas alles unistad teeleasumisest või teelolemisest – oluline, et liigud eluteel edasi.
Oled siin, hoiad käes Tiina Sepp´a raamatut „Peregrina päevik“, vaatad Andres Söödi dokumentaalfilmi „Camino“ või kuulad, kuidas parim sõber väsimatult jutustab lugusid oma palverännakust – oledki juba teel. Teele saatjaks võib olla nii Jumal kui ka juhus, nii puhas uudishimu kui ka sügav sisemine soov, vastamata küsimus või hoopis siiras tänu.
Palveränduritel pole vanusepiiranguid, kõik teelolijad on võrdsed. Samas igaühel ei pruugi olla antud sama palju vaba aega ja vahendeid, et sõna otseses mõttes kõndida 800 kuni 1000 kilomeetrit Hispaanias jaakobiteel Santiagosse. Ometigi asutakse teele just siis, kui elus saabub kõige õigem aeg. Tavaliselt valitakse hetkel kõige õigem tee sõltumata sellest, kui pikk see ka poleks.
Euroopa jaakobiteede võrgustik:
Hispaania ja Portugali Jaakobiteed:
Enim käidud teed:
1. Prantsuse tee (hisp Camino Frances) – 830 km, mille läbimiseks kuulub umbes 32 päeva. Teekond algab Saint-Jean-Pied-de-Portist. Alustada võib ka Pamplonast või Burgosest (489 km Santiago de Compostelani), Leonist (310 km), Astorgast (260 km), Sarriast (100 viimast kilomeetrit).
2. Inglise tee (hisp Camino Ingles) – algusega Ferrolist (119 km, 5-6 päeva) või lühem tee algusega Corunast (3-4 päeva).
3. Põhjatee (hisp Camino del Norte) – 830 km algusega Irunis (30-32 päeva). Saab alustada ka Bilbaost, Santanderist või Giljonist (350 km).
4. Esimene tee (hisp. Camino Primitivo) – 315 km algusega Oviedost (12-14 päeva). Füüsiliselt päris tõsine väljakutse.
8+10. Hõbedatee Ourense kaudu (hisp Camino via de la Plata) – 980 km algusega Sevillast (40 päeva). Alustamiseks sobib ka Caceres.
12. Portugali tee (hisp. Camino Portugues) – 240 km algusega Portost (10 päeva) või 115 km algusega Tuist (5 päeva).
13. Finisterre tee (hisp. Camino Finisterre) – 95 km. Tee algab Santiago de Compostelast ning viib Cabo Finisterre’ni. Soovijad võivad jätkata Muxiasse (32 km, veel 1 päev).
Põhjalikumat kaarti koos tuntud ja vähem tuntud Jaakobiteedega näeb siit.
NB! Teekonna läbimiseks kuluv aeg sõltub ränduri füüsilisest vormist, vastupidavusest, liikumise kiirusest ja püstitatud eesmärkidest. Mõjuda võib ka ilm, füüsiline või vaimne väsimus, rännukaaslased, ebamugavad jalatsid ja raske seljakott.
Esimestel päevadel soovitatakse alustada rahulikumalt, käies umbes 15 km (+/- 3 km) või kuni esimese öömajani. Järk-järgult suurenda koormust vastavalt enesetundele. Tavaliselt läbitakse päevas keskmiselt 25 km.
Juhul, kui soovid käia Prantsuse, Põhja- või Hõbedateel, kuid Sul ei ole selleks piisavalt vaba aega, siis saad jagada oma teekonna kaheks või kolmeks osaks. Nii teevad väga paljud rändurid. Vaikimisi tunnustatakse aga neid rändureid, kes kõnnivad tee läbi ühekorraga.
Jaakobiteel võib käia aastaringselt. Hispaania radadel on tavaliselt rohkem palverändureid kui Prantsusmaal, Saksamaal ja Poolas, kus paljudes paikades jaakobiteed alguse saavad. Kõige populaarsem on Prantsuse tee. Camino primitivo’l ja Hõbedateel on hakatud rohkem taristut – öömaju, peatuspaiku-kohvikuid – looma ning teemärgistust parandama, sest ka nendel teedel käib järjest rohkem inimesi.
Kui oled kuumade ilmade suhtes tundlik, siis väldi rännakut suvel juunist augustini. Ka mai ja september võivad olla mõnel aastal päris palavad. Suvel võivad populaarsemad teed olla ka üsna ülerahvastatud.
Oktoobrist aprillini palverännakule minnes tasub uurida, millised öömajad on avatud ja millised mitte.
Enne rännakule minekut tasub tutvuda hispaaniakeelsete veebilehtedega Eroski Consumer, Mundicamino ja Gronze (uuendused ja info öömajade koha koos palverändurite kommentaaridega):
Vahemaade, öömajade jms kohta leiab infot ka Planificador lehelt. Seal saab ka enda teekonna plaani koostada ja selle eri formaatides salvestada.
Kohapeal saab infot majutuskohtadest ja/või palverändurite kontorist teekonna algusest (juhul, kui see on Saint-Jean-Pied-de-Port).
Väga informatiivne on inglisekeelne Camino Forum:
https://www.caminodesantiago.me/community/
Üks põhjalikumaid ja detailsemaid mobiiliäppe on Camino Pilgrim (loodud Androidile).