Tavaline on see, et enne teele asumist tuntakse ebakindlust, ärevust ja isegi hirmu. See on seotud teadmatusega sellest, mis ootab ees ja varasemate elusündmustega, mis on tekitanud hirmu või ebakindlust (nt kartus koerte ees, üksiolemise hirm jne).

• Ebakindlus ja saamatustunne

Ebakindlus võib esile kerkida erinevatel põhjustel. Kõige tavalisem on hirm, et ei saada hakkama ja seda eelkõige füüsilises mõttes. Vähestel meist on olnud varasem 800 km kõndimise kogemus. Käidud on matkadel, jooksmas ja sõidetud jalgrattaga, kuid kunagi varem pole kõnnitud 30 päeva järjest. Sajakilomeetrine vahemaa tundub üsna pikk ka siis, kui sõita bussi või autoga. Kõndides kaovad need kilomeetrid selja taha üllatavalt kiiresti. Jaakobiteel rändamiseks ei pea olema sportlane ega väga heas füüsilises vormis. Kõige olulisem on tahe seljakotiga rännata. Vajadusel võib appi võtta matkakepid.

Inimese vanus, sugu, sotsiaalne staatus, usulised vaated, laste arv jne ei ole takistuseks, selleks on vaid inimese enda meel. Teel on kõik võrdsed.

• Võõrsilolek, äraeksimise hirm ja keelebarjäär

Juhul, kui inimene ei ole varem välismaal käinud ja on väga tagasihoidlik, siis esimest korda üksinda Hispaaniasse minek võib tunduda vaat et ületamatu. Kui aga soov palverännule minna on kindel, võib otsida reisikaaslast näiteks sotsiaalmeedia abiga või reisiportaalide kaudu. Samas, Tiina Sepp ütleb oma raamatus, et „kaaslased ootavad sind teel“, ehk siis ta julgustab ületama hirmu ja asuma teele üksi.

Põhilised Hispaania palverännuteed on kollaste noolte ja kammkarpidega hästi märgistatud. Eksimine on peaaegu võimatu, kui tähelepanelikult märgistust jälgida. Enamasti on teel ka teisi rändureid, kelle käest saab infot küsida või vajadusel abi paluda.

Kui kasutad reisi planeerimisel reisikorraldaja abi, siis palu koostada täpsed juhised, kuidas lennujaamast linna ja sealt edasi palverännaku alguspunkti ning Santiago de Compostelast taaskord lennujaama jõuda. Kui lennujaamas orienteerumine on keeruline, siis palu reisikorraldajal lennupileti broneerimisel lisada lennujaama poolt osutatav saatja teenus (sõltuvalt lennufirma reeglitest ja lennujaamast võib see teenus olla nii tasuta kui ka tasuline, tavaliselt umbes 20 eurot). Lennujaama töötaja saadab reisijat check-in’i lauast vastavasse väravasse, kust lennuk väljub, ning vastuvõtvas lennujaamas teine saatja juhatab lennukist lennujaama väljapääsuni või infoletini.

Juhul, kui võõrkeeleoskust napib, saab alati pöörduda inimeste poole, kasutades kehakeelt ja žeste ning üksikuid sõnu ja kohanimesid. Hispaanias on väga sõbralikud inimesed, kes ei pelga võõraid. Ka teised palverändurid teel aitavad kaasrändureid tavaliselt hea meelega. Võta reisile kaasa hispaania keele taskuvestmik ning püüa selgeks saada tervitus- ja tänusõnad.

Kui siiski tunned, et vajad teel reisisaatjat ja/või grupituge, siis tutvu Maarika Traadi korraldatavate matkadega Camino de Santiago palverännuteedel.

• Pahalased ja koerad

Vaatamata sellele, et Hispaania palverännuteed on üsna turvalised, jälgi oma asju hoolikalt (eriti suurtes linnades).

Koerad on rändurite suhtes enamasti ükskõiksed. Hulkuvaid koeri on vähe, suurem osa koertest on aia taga või ketis.

Meie hirmud on alati suuremad kui reaalne oht. Teadmine on hirmu vaenlane.
koerad-800